ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା(Home Isolation)

ସଙ୍ଗରୋଧ ତଥା ଏକଘରକିଆ ସେହି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ COVID-19 ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ଅଥବା ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ COVID-19 ହୋଇଥାଏ ସେହି ମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅଲଗା କଠୋରୀରେ ରଖାଯାଏ |

ସଙ୍ଗରୋଧ କଠୋରୀ

ଆପଣ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରତିକାର ଗୁଡିକୁ ପାଳନ କରିବା ଅନିର୍ବାର୍ଯ୍ୟ ଯେବେ ଯାଏଁ କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୳ ବିଷେଶଜ୍ଞ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରାଣ ଭାବେ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ନ ଦେଇଛନ୍ତି |

  • ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀ ଜଣକ ଉତ୍ତମ ବାୟୁ ଚଳାଚଳ ହେଉଥିବା କଠୋରୀରେ ରୁହନ୍ତୁ

  • ଘରର ଝରକା ଗୁଡି଼କ ଖୋଲା ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ

  • ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରହୁଥିବା କଠୋରୀ ସଂଲଗ୍ନ ଶୌଚାଳୟ ରହିବ ଆବଶ୍ୟକ

  • ଆସବାବପତ୍ର ,ବାସନକୁସନ, ତଥା ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ ଅଲଗା ରଖିବା ଦରକାର

  • ନିୟମିତ ଭାବେ ନିଜର ହାତକୁ ସାବୁନ ଓ ପାଣିରେ ଧୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ

  • ବିଶେଷ ଭାବରେ ଶୌଚ ପରେ ଅଥବା ଶରୀରର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସଂପର୍ଶ ରେ ଆସିବା ପରେ

  • ଶାରୀରିକ ସ୍ୱଛତା ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ

  • ଶୁଦ୍ଧ ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ପାଳନ କରନ୍ତୁ

  • କାଶ ବା ଛିଙ୍କ ହେବା ସମୟରେ ମୁହଁ ଓ ନାକକୁ ମାସ୍କ ବା ଟିସୁରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ ରଖନ୍ତୁ

  • ଯଦି ମାସ୍କ ବା ଟିସୁ ନଥାଏ ତେବେ କାଶ ବା ଛିଙ୍କ ହେବା ସମୟରେ ହାତ କହୁଣୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ତିନି ପ୍ରକାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ର ଉପାୟ 1ଶଣବସ୍ତ୍ର ତଥା ବ୍ୟବହୃତ ବସ୍ତ୍ର ଗୁଡିକୁ ବ୍ଲିଚିଂ ରେ ସଫା କରି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରେ ଶୁଖାଇବା ଦରକାର 2ବ୍ୟବହୃତ ମାସ୍କ,ଟିସୁ ଓ ପ୍ୟାଡ଼ କୁ ଜଳାଇଦେବା ଦରକାର 3*ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଖୋଲା ତଥା ଜୈବିକ ଔଷଧ କୁ ମାଟିରେ ପୋତିଦେବା ଦରକାର

କଠୋରୀ କୁ ବ୍ଲିଚିଙ୍ଗ ଯୁକ୍ତ ରାସାୟନିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥରେ ସଫା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ , ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଙ୍କ କଠୋରୀକୁ ଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହାତ କୁ ସାବୁନ ରେ ବାରମ୍ବାର ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ | କୌଣସି ବାହାର ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି କଠୋରୀ କୁ ଯିବା ନିଷେଧ କରିବା ଉଚିତ ସାମାଜିକ ଯାତାୟାତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ *ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ,ଯାତାୟାତରୁ ବିରତ ରୁହନ୍ତୁ

କାହା ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ -----

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ସରକାରୀ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ମାନେ COVID-19 ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗରୋଧ ରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣା କରୁଛନ୍ତି |

COVID-19 ବ୍ୟାପିବାର ପ୍ରତିଷେଧକ ବିବରଣୀ ତଥା ନିର୍ଦେଶାବଳୀ COVID-19 ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ତଥା ସଙ୍ଗରୋଧ. ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ