ପ୍ରାୟତଃ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ(Frequently Asked Questions)

Covid-19 ବିଷୟରେ ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ

କୋରୋନା ଭାଇରସ୍ କଣ ?

କୋରୋନାଭାଇରସ୍ ଭାଇରସ୍ ର ଏକ ବଡ ପରିବାର ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଥବା ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର କାରଣ ହେଇପାରେ| ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି କୋରୋନାଭାଇରସ ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ,ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ରୁ ଆରଂଭ କରି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଯେମିତି ମଧ୍ୟ ପୁର୍ଣ ଶ୍ୱାସନ ତନ୍ତ୍ର ଲକ୍ଷଣ (MERS) ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ତୀବ୍ର ଶ୍ୱାସନ ଲକ୍ଷଣ(SARS) ଉତ୍ପନ୍ନ କରିବାର କାରଣ ହେଇଥାଏ |

COVID-19 କଣ ?

COVID-19 ହେଉଛି ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗ ଯାହାକି ସମ୍ପ୍ରତି ଆବିଷ୍କୃତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରାଘଟିଥାଏ। ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ ଚାଇନାର ୱୁହାନରେ ଏହି ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନୂତନ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ରୋଗ ଅଜ୍ଞାତ ଥିଲା।

COVID-19 ର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

COVID-19 ର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ ଏବଂ ଶୁଷ୍କ କାଶ | କେତେକ ରୋଗୀଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାକ ସଂକ୍ରମଣ, ନାକ ପ୍ରବାହିତ କିମ୍ବା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ ସାମାନ୍ୟ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | କିଛି ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ବିକଶିତ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ନିଜକୁ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ (ପ୍ରାୟ 80%) ବିଶେଷ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ ନକରି ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି | COVID-19 ପାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ 6 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 1 ଜଣ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି, ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ମଧୁମେହ ଭଳି ଚିକିତ୍ସା ସମସ୍ୟା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଗୁରୁତର ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଉଚିତ୍।

COVID-19 କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ?

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜୀବାଣୁ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଲୋକମାନେ COVID-19 ଧରି ପାରିବେ | ନାକ କିମ୍ବା ପାଟିରୁ ଛୋଟ ବୁନ୍ଦା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିପାରେ ଯାହା COVID-19 କାଶ କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ସମୟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ବୁନ୍ଦା ବ୍ୟକ୍ତିର ଚାରିପାଖରେ ବସ୍ତୁ ଏବଂ ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରେ | ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ତାପରେ ଏହି ବସ୍ତୁ କିମ୍ବା ପୃଷ୍ଠଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରି COVID-19 ଧରନ୍ତି, ତା’ପରେ ଆଖି, ନାକ କିମ୍ବା ପାଟି ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି | ଲୋକମାନେ COVID-19 ମଧ୍ୟ ଧରିପାରିବେ ଯଦି ସେମାନେ COVID-19 ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ବୁନ୍ଦା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି ଯିଏ ବୁନ୍ଦା କାଶ କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ଛାଡିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ 2 ମିଟର ରୁ ଅଧିକ ଦୂରରେ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

COVID-19 ବିସ୍ତାର ହେବାର ଉପାୟ ଉପରେ WHO ଚାଲୁଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରୁଛି ଏବଂ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଥିବା ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ଜାରି ରଖିବ |

ମୁଁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ରୋଗ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ’ଣ କରିପାରିବି?

କିଛି ସରଳ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ କିମ୍ବା COVID-19 ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ:

  • ମଦ୍ୟପାନ ଭିତ୍ତିକ ହାତ ଘଷିବା ସହିତ ନିୟମିତ ଏବଂ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

  • ନିଜ ଏବଂ କାଶ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଛିଙ୍କୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ 1 ମିଟର (3 ଫୁଟ) ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ |

  • ଆଖି, ନାକ ଏବଂ ପାଟି ଛୁଇଁବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

  • ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ଭଲ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ପାଟି ଏବଂ ନାକକୁ ତୁମର ବଙ୍କା ଏଲବୋ କିମ୍ବା ଟିସୁରେ ଘୋଡାଇ ରଖ | ତାପରେ ବ୍ୟବହୃତ ଟିସୁକୁ ତୁରନ୍ତ ବିସର୍ଜନ କର |

  • ଯଦି ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଗରୁ କଲ୍ କରନ୍ତୁ | ଆପଣଙ୍କର ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

  • ଅତ୍ୟାଧୁନିକ COVID-19 ହଟସ୍ପଟ୍ (ସହର କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠାରେ COVID-19 ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ବିସ୍ତାର ହେଉଛି) ଉପରେ ଅଦ୍ୟତନ ରଖନ୍ତୁ | ଯଦି ସମ୍ଭବ, ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ଭ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ - ବିଶେଷତ ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ମଧୁମେହ, ହୃଦୟ କିମ୍ବା ଫୁସଫୁସ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ |

ମୁଁ COVID-19 ଧରିବାର ସମ୍ଭାବନା କେତେ?

ବିପଦ ଆପଣ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ - ଏବଂ ଅଧିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ, ସେଠାରେ ଏକ COVID-19 ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟୁଛି କି ନାହିଁ | ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ COVID-19 ଧରିବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଅଛି | ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି ସ୍ଥାନ ଅଛି (ସହର କିମ୍ବା ଅଞ୍ଚଳ) ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି | ବାସ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ COVID-19 ଧରିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର COVID-19 ର ଏକ ନୂତନ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବାପରେ ସରକାର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଜୋରଦାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଭ୍ରମଣ, ଗତିବିଧି କିମ୍ବା ବୃହତ ସମାବେଶ ଉପରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ | ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରୟାସରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା COVID-19 ଧରିବା କିମ୍ବା ବିସ୍ତାର କରିବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯିବ | ଚାଇନା ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି COVID-19 ବିସ୍ଫୋରଣ ଧାରଣ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ନୂତନ ବିସ୍ତାର ଶୀଘ୍ର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ | ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସଚେତନ ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | WHO ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ COVID-19 ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଦୈନିକ ଅଦ୍ୟତନଗୁଡିକ ପ୍ରକାଶ କରେ |

ଗୁରୁତର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କିଏ?

COVID-2019 କିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ, ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ପୂର୍ବ ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି (ଯେପରିକି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦ ରୋଗ, ଫୁସଫୁସ ରୋଗ, କର୍କଟ କିମ୍ବା ମଧୁମେହ) ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ବିଷୟରେ ଆମେ ଶିଖୁଛୁ |

କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଚିକିତ୍ସା ଅଛି ଯାହାକି COVID-19 କୁ ପ୍ରତିରୋଧ କିମ୍ବା ଆରୋଗ୍ୟ କରିପାରିବ?

କେତେକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ, ପାରମ୍ପାରିକ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ଉପଚାର COVID-19 ର ଲକ୍ଷଣକୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଔଷଧ ଏହି ରୋଗକୁ ରୋକିପାରେ କିମ୍ବା ଆରୋଗ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ | COVID-19 ର ପ୍ରତିରୋଧ କିମ୍ବା ଉପଶମ ଭାବରେ WHO ଔଷଧ ଷଧ ସହିତ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ସହିତ ଔଷଧକୁ ସୁପାରିଶ କରେ ନାହିଁ | ତଥାପି, ସେଠାରେ ଅନେକ ଚାଲୁଥିବା କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅଛି ଯାହା ଉଭୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଏବଂ ପାରମ୍ପାରିକ ଔଷଧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | WHO କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଫଳାଫଳ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ମାତ୍ରେ ଅପଡେଟ୍ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ଜାରି ରଖିବ |

ମୁଁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ କି?

ଯଦି ଆପଣ COVID-19 ଲକ୍ଷଣ (ବିଶେଷକରି କାଶ) ରେ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା COVID-19 ଥାଇପାରେ ତେବେ କେବଳ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ଡିସପୋଜେବଲ୍ ଫେସ୍ ମାସ୍କ କେବଳ ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଅସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏକ ମାସ୍କ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି | ଏକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମାସ୍କର ଅଭାବ ଅଛି, ତେଣୁ WHO ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରେ | ମୂଲ୍ୟବାନ ସମ୍ବଳର ଅନାବଶ୍ୟକ ଅପଚୟ ଏବଂ ମାସ୍କର ଭୁଲ ବ୍ୟବହାରକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ WHO ମେଡିକାଲ୍ ମାସ୍କର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ (ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଉପଦେଶ ଦେଖନ୍ତୁ) | COVID-19 ରୁ ନିଜକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ହେଉଛି ବାରମ୍ବାର ହାତ ସଫା କରିବା, କାଶକୁ କାନ୍ଧ କିମ୍ବା ଟିସୁରେ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କୁଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଅତି କମରେ 1 ମିଟର (3 ଫୁଟ) ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା | । ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମ basic ଳିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଦେଖନ୍ତୁ |

ମୁଁ କିଛି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି?

ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ COVID-19 ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ:

  1. ଧୂମପାନ

  2. ଏକାଧିକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା |

  3. ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା |

ଯେକଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ଅଧିକ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମାଇବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା ସେବା ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପ୍ରତି ଯାତ୍ରା ଇତିହାସ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ |

ଏହା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :