ମିଥ୍ୟା -ଅପପ୍ରଚାର -ଖବର(Myths and Fake News)

COVID-19 ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ପୁରାଣ ତାଲିକା

ଏକ ଅପପ୍ରଚାର ରହିଛି କି ନାକକୁ ସାଲାଇନରେ ଧୋଇଲେ COVID19 ହବାର ଭୟ ରହିନଥାଏ ମାତ୍ର ଏହାର କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ

ଉତ୍ସ : https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/myth-busters/23.tmb-1920v.png?sfvrsn=c65dad38_2#

ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭୁତାଣୁ ଦୂର ହୁଏ କି ?

ରସୁଣର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି ମାତ୍ର ଏହା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ କି ଏହାକୁ ଖାଇଲେ COVID19 ଯୁକ୍ତ ଭୁତାଣୁ ଦୂର ହୁଏ କାରଣ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ | ଉତ୍ସ : https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/myth-busters/19.tmb-1920v.png?sfvrsn=52adfc93_2#

କୋରୋନା ଭୁତାଣୁ କେବଳ ବୃଦ୍ଧ ମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରେ ଅଥବା ଛୋଟ ପିଲା ଏବଂ ମଧ୍ହମ ବର୍ଗ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ??

ଏହି ଭୁତାଣୁ ସବୁ ବର୍ଗର/ବୟସ ର ଲୋକଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ,ଜ୍ୱର ,କାଶ ,ହୃଦରୋଗ ,ରକ୍ତଚାପ ,ତଥା ମଧୁମେହ ଆଦି ହୋଇଥାଏ ସେହିମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭୁତାଣୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ ରହି ନିଜକୁ ତଥା ନିଜ ପରିବାରକୁ ଏହି ମହାମାରୀ ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି |ଏହି ଭୁତାଣୁ ଠାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ପାଳନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଉତ୍ସ : https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/myth-busters/mythbuster-2.tmb-1920v.png?sfvrsn=635d24e5_2#

ଏହି ଭୁତାଣୁ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ତଥା ଔଷଧ ମିଳେ କି ?

*ନା** ,ଏହି ଭୁତାଣୁ ଜନିତ ରୋଗ ର କୌଣସି ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ତଥା ଔଷଧ ନାହିଁ | ଉତ୍ସ : https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/myth-busters/mythbuster-3.tmb-1920v.png?sfvrsn=10657e42_2#

ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ର ପ୍ରତିଷେଧକ ରହିଥାଏ ମାତ୍ର ଭୁତାଣୁ ଜନିତ ରୋଗର ପ୍ରତିଷେଧକ ମିଳିବ କଷ୍ଟକର

ଏହି ଭୁତାଣୁ ର ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ଉଚିତ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗ ଭଲ ହୋଇପାରେ ଏବଂ କିଛି ସାଧାରଣ ନିୟମ ଏବଂ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେଲେ ରୋଗୀ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ |

ଉତ୍ସ : https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/myth-busters/web-mythbusters/mythbuster-4.tmb-1920v.png?sfvrsn=e163bada_2#